Razítka

27. června 2014 v 18:14 | www.razitka-praha.com
Firemní razítko je nedílnou součástí každé kanceláře. Ačkoliv používání razítka není povinné, snad každá společnost i živnostník má své firemní razítko. Na otisku firemního razítka je většinou název firmy, adresa sídla či provozovny, IČ a DIČ, případě také telefonní spojení, e-mailová adresa, adresa webových stránek. Často se používají firemní razítka s logem společnosti. Razítko firmy nebo razítko OSVČ může být hranaté, kulaté nebo dokonce i oválné. Kulatá a oválná se používají hlavně jako razítka s logem firmy uprostřed a kontaktními údaji okolo loga, ale i tato razítka se občas používají jako pouze textová razítka. V dnešní době se používají především samonamáčecí razítka Colop a Trodat, ale není problém nechat si vyrobit klasické dřevěné razítko.

Také se používají razítka se jménem (tzv. jmenovky), případně razítko s jménem a funkcí - takové razítko se dá použít jednořádkové, podlouhlé (třeba Colop Printer 15), nebo běžnější razítko Colop 20, kde na prvním řádku bude jméno osoby a na druhém funkce. Dnes se často používá i razítko s podpisem, podnikatel si tak ušetří spoustu času, když nemusí hledat propisku a ručně se podepisovat, prostě otiskne razítko s podpisovým vzorem. Taková razítka se vyrábí podle oskenovaného vzoru podpisu (ideální je se podepsat černě píšící propiskou na bílý papír).

Firemní i jiná razítka jsou k dostání jak ve variantě Trodat, tak v levnější (přesto stejně kvalitní) alternativě Colop. V dřívějších dobách tvorba razítek Trodat jasně převládala, produkce razítek Trodat byla jednoznačně vyšší než Colop, ale v posledních letech šla produkce razítek Colop dost nahoru, nejspíš právě díky nižší ceně, a tak je tvorba razítek Colop stále žádanější. Firemní razítka Colop i razítka Trodat jsou samonamáčecí. Vyrábějí se však i nesamonamáčecí razítka Colop i Trodat s profilovanými pásky (jedná se o číslovací razítka a datumová razítka, kde se čísla nebo datum nastavují právě ručním pousouváním pásků, tyto razítka jsou ve dvou variantách - razítka pouze s čísly nebo datumem, nebo razítko s textem a čísly, příp. datumem).

V případě, že se změní něco na firemním razítku, například adresa sídla společnost, adresa provozovny, telefonní číslo či www stránky a podobně, není nutní kupovat hned celé nové razítko, je možné objednat samotnou textovou desku - stará textová deska se ze strojku razítka se strhne a nalepí se nová. Nezáleží, zda používáte razítka samonamáčecí nebo dřevěná, princip je stejný. Často se stává, že v důsledku výměny textové desky je nutné také pořídit náhradní polštářek do razítka, původní razítkovací polštářek s novou textovou deskou většinou "nekomunikuje".

Používají se gumová razítka, kde se textová deska vyrábí gravírováním do gumy, při tomto procesu gravírovací stroj laserem vypálí do gumy text, který chcete mít na razítku (přesněji vypálí přebytečnou gumu, tak aby se vytvořil Váš text). Také se vyrábí textové desky z polymerových hmot. Gumové razítko i razítko s polymerovou deskou vytváří stejně kvalitní otisk.

Používají se také firemní razítka na textil. Otisk na textil může vytvořit téměř jakékoliv razítko, není to nic moc speciálního, jednoduše stačí vybrat vhodný typ razítka (hlavně podle velikost) a objednat ho s prázdným filcovým polštářkem (nenapuštěným barvou), a razítkovou barvu na textil. Do polštářku se nalije barva a vznikne razítko na textil. Podobná je třeba výroba razítek, jejich otisk je vidět pouze pod UV lampou, s tím rozdílem, že místo textilní barvy se použije UV razítková barva.

Mezi firemní razítka patří také úřední razítka se státním znakem, nebo třeba účetní razítka, kontrolní razítka, razítka revizních techniků, znalecká razítka.

Za zmínku jistě stojí firemní sestavitelná razítka, kde si text vytvoříte sami skládáních písmenek se sady znaků do razítka (strojek razítka je přizpůsobem tak, aby se písmenka skládala snadno a razítko vytvořilo jednotný otisk). Sestavitelné razítko se používá jako textové razítko (sada znaků sice obsahuje čísla i piktogramy, ale obrázek či logo se vytvořit nedá). Další významným produktem v oblasti razítek jsou razítka s pevným textem, u těchto razítek je již hotový text, jedná se o často používané texty typu ZAPLACENO, KOPIE, DOBÍRKA a jiné.

Kromě firemních razítek se také nabízí obrázková razítka s různými motivy a jiná dětská razítka. Není problém nechat si udělat razítko s obrázkem, často lze náhrát soubor s obrázkem přímo do objednávkoho formuláře nebo objednat razítko s obrázkem e-mailem a soubor poslat jako přílohu.

Další zajímavost v oblasti razítek jsou razítka pro geocaching. Geocaching je, řekněme hledání zajímavých míst, na takovém místě se vytvoří skrýš (cache), ve které je většinou deník, kam se zapisují ti, kdo skrýš našli (podle GPS). Razítka na geocaching se používají k zapsaní do deníku, místo podpisu člověk vloží razítko se svým znakem. Jako geocaching razítka se používají většinou menší čtvercová či kulatá razítka.

Vzhledem k tomu, že se blíží vysvědčení a prázdiny, zmíním také razítka pro školáky. Ty mají podobu jmenovky, školní razítka se používají především na základních školách, ale není úplně nezvyklé vidět školní razítko u žáka střední školy, přeci jen jmenovka na razítku se hodí pro podepisování sešitů a jiným pracovních pomůcek, a ušetří spoustu času. Stejně jako u firemních razítek se i jako školní razítka používají dnes více samonamáčecí razítka, ačkoliv je možné pořídit i dřevěné školní razítko (většinou lištové).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama